گزارش تصویری از نشست دبیر جشنواره عمار با اکران کنندگان دزفول و شوش و اندیمشک در مرکز فرهنگی وارثین دزفول  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 29 مهر‌ماه سال 1395 در ساعت 08:34 ب.ظ

نننن

ممممم

خبر فوری: حضور دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار در شهرستان دزفول  چاپ

تاریخ : چهارشنبه 28 مهر‌ماه سال 1395 در ساعت 11:59 ق.ظ

بنا بر اعلام دبیرخانه جشنواره عمار نشست صمیمانه دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار با اکران کنندگان شهرستان های دزفول، اندیمشک، شوش، شوشتر، گتوند در شهرستان دزفول برگزار خواهد شد.

در این جلسه که فردا پنج شنبه29مهرماه برگزار می شود اکران کنندگان به بیان دیدگاه های، انتقادات و پیشنهادات خود خواهند پرداخت و در قسمت دوم برنامه کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد.

مکان برگزاری:مرکز فرهنگی وارثین

نشانی: دزفول- خیابان امام خمینی شمالی- تقاطع خیابان بوذرجمهری- روبروی بانک کشاورزی- جنب قنادی امین- مرکز فرهنگی وارثین

تلفن:06142545220و09168230974

برنامه از ساعت9:30صبح تا12 (نشست با اکران کنندگان )و سپس از ساعت13:30تا15:30(کارگاه آموزشی توجیهی)

*شرکت در این جلسه برای عموم اکران کنندگان بلامانع است.

دکتر رجبی دوانی: مقتل جامع سیدالشهدا یک اثر علمی قابل توجه و تراز اول است  چاپ

تاریخ : سه‌شنبه 13 مهر‌ماه سال 1395 در ساعت 11:44 ق.ظ
کتاب «مقتل جامع سیدالشهدا» نقد و بررسی شد

رجبی دوانی: «مقتل جامع سیدالشهدا» یک اثر عالمانه و ابداعی است.

 
نشست علمی نقد و بررسی کتاب «مقتل جامع سیدالشهدا» در سالن اندیشه موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قم برگزار شد. این کتاب با تکیه‌ بر منابع کهن تاریخی، حوادث از زمان تولد امام حسین (ع) تا بازگشت اسرای واقعه عاشورا به مدینه را بیان می‌کند و حوادث روز عاشورا و پس‌ از آن را بازگو می‌کند.
 
نشست نقد و بررسی کتاب «مقتل جامع سیدالشهدا» با حضور حجت‌الاسلام مهدی پیشوایی، نویسنده کتاب و مدیر گروه تاریخ موسسه امام خمینی (ره)، حجت‌الاسلام محمدرضا جباری، عضو هیأت علمی گروه تاریخ مؤسسه امام خمینی و ناقد کتاب، محمدحسین رجبی دوانی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و جمعی از استادان، محققان و اندیشمندانی از حوزه و دانشگاه چهارشنبه 6 آبان در سالن اندیشه مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار شد.

کتاب «مقتل جامع سیدالشهدا» توسط یازده نفر از مولفان زیر نظر حجت‌الاسلام پیشوایی تألیف و در دو جلد، در قطع وزیری از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر شده است. جلد اول این کتاب شامل چهار بخش اصلی است:

1. سیری در مقتل نویسی و تاریخ‌نگاری عاشورا از آغاز تا عصر حاضر (معنای لغوی و اصطلاحی مقتل، مسیر تاریخی مقتل نویسی و تاریخ‌نگاری عاشورا از قرن دوم تا پانزدهم و قرن حاضر، سیری در ادوار زندگی و شخصیت امام حسین علیه‌السلام، شهادت امام حسین (ع) در گفتار پیامبران و امامان، فضیلت گریستن و عزاداری بر امام حسین (ع) و تحلیل آن، فلسفه‌ی قیام امام حسین (ع) و بیان مشهورترین دیدگاه‌ها درباره‌ی فلسفه‌ی قیام کربلا)

2. امام حسین (ع) و معاویه (شخصیت و حکومت معاویه، مواضع امام حسین علیه‌السلام در برابر حکومت معاویه و مبارزات سیاسی آن حضرت)

3. نهضت عاشورا از آغاز تا ورود امام حسین (ع) به کربلا (حوادث بعد از مرگ معاویه، فعالیت‌های امام حسین (ع) در ایام اقامت در مکه، ساختار سیاسی ـ فرهنگی کوفه، و خروج امام حسین (ع) از مکه)

4. امام حسین (ع) در کربلا (ورود امام حسین (ع) به کربلا تا روز عاشورا، رویدادهای روز عاشورا، نحوه‌ی شهادت تمام یاران سیدالشهدا (ع)، مبارزه و شهادت بنی هاشم، کیفیت شهادت حضرت سیدالشهدا و حوادث پس از شهادت امام).

همچنین حوادث پس از عاشورا، اهل‌بیت (ع) در مسیر شام، تداوم نهضت حسینی به رهبری امام سجاد، پیامدهای قیام عاشورا، مباحث پیرامونی نهضت عاشورا، پژوهشی در اربعین سیدالشهدا (ع) و ... از جمله عناوین جلد دوم این کتاب هستند.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام مهدی پیشوایی، مؤلف کتاب و مدیر گروه تاریخ موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به روند تألیف این کتاب اظهار کرد: از چند دهه پیش محققان و پژوهشگران، عنایت ویژه‌ای به تحریف زدایی در زمینه حادثه عاشورا و روشن کردن ابهامات و اشکالات موجود در مقاتل داشتند که هدف اصلی تألیف این کتاب نیز رفع تحریفات و روشنگری بوده است.

وی افزود: با توجه به گسترش تحریفات و درخواست آیت‌الله امینی مبنی بر اینکه مقتل معتبری برای معرفی به مداح‌ها و روضه‌خوان‌ها وجود ندارد، در سال 1380 طرح نوشتن مقتل جامع سیدالشهدا (ع) را به شورای علمی موسسه ارائه دادیم که خوشبختانه به‌سرعت به تصویب رسید و بودجه آن نیز به‌تدریج فراهم شد.

مدیر گروه تاریخ موسسه امام خمینی (ره) بابیان اینکه تمام نیازهای اطلاعاتی یک مبلّغ و ذاکر در این کتاب جمع‌آوری‌شده است گفت: این کتاب، با ملاک‌های علمی تاریخ‌نگاری نوشته‌ شده است و طبعاً مانند هر اثر دیگری خالی از عیب و نقص نیست و نیازمند تذکرات و انتقادها، برای اصلاحات آن هستیم.
 
در ادامه این نشست محمدحسین رجبی دوانی، استاد دانشگاه امام حسین (ع)، «مقتل جامع سیدالشهدا» را یک اثر علمی قابل‌توجه و تراز اول عنوان کرد و گفت: این کتاب یک اثر عالمانه و ابداعی است و همان‌طور که در مقدمه کتاب اشاره‌ شده است در این کتاب صرفاً به وقایع قیام و شهادت امام حسین (ع) اکتفا نشده و علاوه بر آن تحلیل‌ها و پاسخ به شبهات، علل وقوع حادثه عاشورا و مسائل دیگری که مرتبط با این واقعه بوده بررسی‌ شده است.

وی با اشاره به اینکه این کتاب به‌عنوان منبع معتبر مقتل سیدالشهدا (ع) کافی و جامع است، گفت:  
ادامه ...

معرفی کتاب ویژه محرم..... لطفا نشر دهید  چاپ

تاریخ : یکشنبه 11 مهر‌ماه سال 1395 در ساعت 10:01 ق.ظ
 سلام و عرض تسلیت ایام محرم به حضورشما

معرفی کتاب ویژه محرم

1- مقتل جامع سیدالشهدا(مجموعه 2جلدی)این کتاب تالیف گروهی از نویسندگان و محققین زیر نظر استاد مهدی پیشوایی است که در گروه تاریخ موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)تدوین شده است.

این کتاب حاصل قریب به 8سال تلاش این گروه است.

این کتاب  با استقبال خوب مخاطبین مواجه شده به طوری که جلد دوم این کتاب پرفروش ترین کتاب انتشارات موسسه امام خمینی در نمایشگاه کتاب امسال بوده است.

در ذیل  استاد پیشوایی پیرامون این کتاب و تلاش های صورت گرفته در راه تدوین آن، چرایی تدوین این کتاب با توجه به کتب موجود، ظرفیت  و سطح این کتاب و...مطالبی را عنوان کرده اند این سخنان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه باقرالعلوم (علیه السلام) عنوان شده اند.


این کتاب حاصل یک کار گروهی است

کتاب مقتل جامع حضرت سیدالشهدا (ع) هرگز حاصل تلاش یک نفر نیست چون بررسی وقایع و حوادث مسئله عظیم عاشورا از چنان حجمی برخوردار است که از عهده یک نفر خارج است، بنابراین این کتاب حاصل تلاش 12 نفر از محققین موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره)، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و جامعه المصطفی العالمیه و با همکاری دو تن از بزرگان عرصه تاریخ اسلام است که در مدت 8 سال تهیه و تنظیم و منتشر گردیده است.

حجت الاسلام مهدی پیشوایی با اشاره به تاریخچه ورود خود به حوزه، افزود: بنده در ایامی که به تبلیغ می‌رفتم، مانند بسیاری از مبلغان آن دوران از کتاب‌ها و مقاتل قدیمی زمان صفویه و قاجار استفاده می‌کردم اما به مرور زمان مطالعاتم در زمینه تاریخ اسلام بیشتر شد و متوجه نادرستی بسیاری از مطالب درج شده در این کتاب‌ها و مقاتل شدم.

این استاد حوزه تصریح کرد: کم کم اعتمادم از این کتاب‌ها سلب شد و هر چه بیشتر در مسائل تاریخ اسلام پیش می‌رفتم متوجه ضعف و سستی مطالب این کتاب‌ها می‌شدم و دیگر این مطالب و تذکر به روضه خوان‌ها مرا خسته کرده بود تا اینکه بعد از انقلاب اسلامی کتاب‌هایی در زمینه تحریفات عاشورا نوشته شد و انتقادات وسیعی در این زمینه به وجود آمد و روشن‌گری‌هایی از سوی آیات عظام و علما و اندیشمندان حوزوی در جامعه صورت گرفت.

وی بیان داشت: به مرور زمان این فکر در من پدید آمد که گرچه طلاب و مبلغین جوان را انتقاد می‌کنیم که روضه‌های ضعیف و سست نخوانند و از کتاب‌های قوی و غنی استفاده کنند ولی باید کتاب معتبری در اختیار آن‌ها گذاشت تا با بنیه علمی و قوی بالای منبر رفته و روضه خوانی کنند.

آرزویی که چند سال به دنبال تحققش بودمحجت الاسلام پیشوایی ادامه داد: قصد داشتم مقتلی که معتبر و جامع و متناسب با نیاز‌ها و به قلم روز باشد بنویسم تا از این راه گامی در آگاهی بخشی و ارتقای علمی مبلغان بردارم و به دنبال فرصت مناسب بودم تا اینکه گروه تاریخ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) از من طرحی خواستند و بنده نیز فرصت را مناسب دیده و ایده خود را مطرح کردم، آرزویی که چندین سال به دنبال تحقق آن بودم.

وی افزود: در گروه تاریخ این موسسه طرح خود را مطرح کرده و شورای علمی آنجا این طرح را قبول و تصویب نمود و پشتوانه مالی و اداری آن را عهده‌دار شد، تا جایی که تمام هزینه‌های جلد اول این کتاب که هزینه بسیار بالایی داشت را این موسسه متقبل شد و مقتل جامع شید الشهدا منتشر گردید.

ویژگی‌های منحصر به فرد مقتل سید الشهدا (ع)
این استاد تاریخ حوزه با اشاره به ویژگی‌های این کتاب جدید و امتیازات آن نسبت به سایر مقاتل موجود اظهارداشت: در این کتاب روش و سنت شیخ عباس قمی پیش گرفته شده و‌‌ همان طور که ایشان با تالیف مفاتیح الجنان بدیلی برای کتاب‌های زیارتی نامعتبر آن زمان نوشتند، این کتاب نیز همین گونه است و مقاتل مختلف را بررسی کرده و مطالب نامعتبر و جعلی را با تحقیق و استدلال حذف کرده است.

وی افزود: از دیگر مزایای این کتاب جامعیت آن است، در این کتاب هر آنچه تصور می‌شود یک خطیب و مبلغ برای روضه خوانی نیاز دارد گنجانده شده و بسیار معتبر و غنی و علمی است.

هرآنچه منبری‌ها نیازدارند در این کتاب هست
پیشوایی گفت: در این کتاب تمامی فصولی که یک خطیب جوان نیاز دارد مطرح شده است، مباحث ریشه‌ای و حتی جریان سقیفه و تأثیرات آن در وقوع عاشورا بررسی شده، همچنین مباحث فرهنگی و اجتماعی قیام عاشورا، فلسفه قیام امام حسین‌(ع) و دیدگاه‌های مهمی که در این مورد وجود دارد را مطرح کردیم، در این کتاب دیدگاه‌های عارفان، صوفیان، مادی گرایان، غربی‌ها و حتی تفکرات غلط مطرح شده و دیدگاه اهل بیت‌(ع) نیز در پاسخ به آن‌ها مطرح گردیده است.

وی بیان داشت: این کتاب حاوی مباحث بعد از واقعه عاشورا نیز می‌باشد، به عنوان مثال سیر تاریخی عزاداری سیدالشهدا (ع) در طول تاریخ، تحولات عزاداری از عاشورا تا پیروزی انقلاب اسلامی، پیامدهای اجتماعی و سیاسی قیام حسینی و حتی زندگی نامه یاران امام حسین‌(ع) مطرح شده است.

استفاده از 500 منبع علمی و تاریخی
وی گفت: از آنجایی که برخی کتب و مقاتل موجود خالی از ضعف نبوده و اتقان لازم را ندارند این کتاب که از بیش از 500 منبع علمی و تاریخی بهره برده، می‌تواند منبع و ماخذ جامعی برای مراجعه مبلغان و واعظان باشد

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: در پایان این کتاب بیش از 30 سوال و شبهه مبتلا به، مطرح و پاسخ آن‌ها مستدل بیان شده تا جلوی بسیاری تحریفات عاشورایی گرفته شود.(منبع: کتاب نیوز)


مقتل جامع سیدالشهدا پاسخگوی شبهات عاشورا


توضیحی دیگر


آدرس جهت تهیه:
دزفول- خیابان امام خمینی شمالی- بالاتر از حرم حضرت سبزقبا علیه السلام- کوچه شهدا- روبروی مسجد لب خندق

مرکز فرهنگی وارثین

تلفن:061-42545220و09168230974

سامانه پیامکی جهت عضویت و اطلاع از کتب جدید: 30006442254556 

رایانامه جهت عضویت و دریافت مطالب مختلف: MarkazVaresin@gmail.com

کانال تلگرام:telegram.me/markazvaresin88